VDI – مجازی سازی

Virtual Desktop Implementation را بهتر است این گونه شرح دهیم که وقتی شما در حال کار با کامپیوتر خود هستید سیستم عامل و برنامه های آن از روی دیسک سخت دستگاه اجرا می شود حال اگر این سیستم عامل و برنامه های کاربردی را به جای دیگری یعنی دیسک سخت یک سرور انتقال دهیم و از روی سرور آنها را اجرا کنیم چه می شود ؟

در این حالت می گوییم که VDI یا دسکتاپ مجازی داریم که به جای استفاده از منابع ایستگاه کاری از منابع یک سرور استفاده می کند . در این حالت علاوه بر مزایای پردازش در یک محل برای همه پایانه ها مزایای دیگری مثل امنیت بالای اطلاعات ، امکان تنظیمات سریع تر برای همه کاربران فراهم می شود ضمن اینکه هزینه های سخت افزاری سازمان هم به شدت کم می شود

با استفاده از پروتکل PCoIP یا PCoverIP دسترسی ها برقرار می گردد و کاربر می تواند از هر پایانه ای به سرور متصل شود. در اصل ویندوز یا هر سیستم عامل دیگری بر روی سرور نصب می شود و سایر کامپیوتر ها به آن وصل می شوند و دسک تاپ مخصوص خود را جدا می کنند . این دسکتاپ ها حتی می توانند در فاصله های دورتر و با استفاده از اینترنت به سرور اصلی متصل شوند.

در این روش پایانه ها به منابع کمتری نیاز دارند و مثلا بدون هارد دیسک و با مقدار کم حافظه RAM در حدود 512 مگابایت به راحتی کار می کنند. سازمان شما می توان از کامپیوتر های معمولی، نوت بوک ، Thin Client و در حالت ایده آل آن از Zero Client استفاده کند.

تصور کنید که در یک سازمان به جای استفاده از دسکتاپ هایی با حجم زیاد ، قیمت بالا و مصرف برق حدود 250 وات شما از Zero Client هایی با مصرف 8 وات استفاده کنید ؟ مصرف برق سازمان شما به ازای هر پایانه تقریبا صفر می شود و این یعنی کاهش هزینه های سازمان ضمن اینکه هزینه های مربوط به Zero Client هم به شدت کمتر است.