VDI یا دسکتاپ مجازی

امروز به بررسی VDI یا دسکتاپ مجازی می پردازیم.

برای تعریف VDI  یا  Virtual Desktop Implementation بهتر است این گونه شرح دهیم که  وقتی شما در حال کار با کامپیوتر خود هستید سیستم عامل و برنامه های آن از روی دیسک سخت دستگاه اجرا می شود حال اگر این سیستم عامل و برنامه های کاربردی را به جای دیگری یعنی دیسک سخت یک سرور انتقال دهیم و از روی سرور آنها را اجرا کنیم چه می شود ؟

در این حالت می گوییم  که VDI یا دسکتاپ مجازی داریم که به جای استفاده از منابع ایستگاه کاری از منابع یک سرور استفاده می کند .

در این حالت علاوه بر مزایای پردازش در یک محل برای برای همه پایانه ها مزایای دیگری مثل امنیت بالای اطلاعات ، امکان تنظیمات سریع تر برای همه کاربران  فراهم می شود ضمن اینکه هزینه های سخت افزاری سازمان هم به شدت کم می شود.

پروتکل PCoIP

با استفاده از پروتکل PCoIP یا PCoverIP دسترسی ها برقرار می گردد و کاربر می تواند از هر پایانه ای به سرور متصل شود.

در اصل ویندوز یا هر سیستم عامل دیگری بر روی سرور نصب می شود و سایر کامپیوتر ها به آن وصل می شوند و دسک تاپ مخصوص خود را اجزا می کنند . این دسکتاپ ها حتی می توانند در فاصله های دورتر و با استفاده از اینترنت به سرور اصلی متصل شوند.

نیاز به منابع سیستم

در این روش پایانه ها به منابع کمتری نیاز دارند و مثلا بدون هارد دیسک و با مقدار کم حافظه RAM  در حدود 512 مگابایت به راحتی کار می کنند.

سازمان شما می توان از کامپیوتر های معمولی، نوت بوک ، Thin Client و در حالت ایده آل آن از Zero Client استفاده کند.

تصور کنید که در یک سازمان به جای استفاده از دسکتاپ هایی با حجم زیاد ، قیمت بالا و مصرف برق حدود 250 وات شما از Zero Client هایی با مصرف 8 وات استفاده کنید ؟ مصرف برق سازمان شما به ازای هر پایانه تقریبا صفر می شود و این یعنی کاهش هزینه های سازمان ضمن اینکه هزینه های مربوط به Zero Client هم به شدت کمتر است.

 

VDI یا دسکتاپ مجازی
VDI یا دسکتاپ مجازی

 

 

مزایا

می توانیم مزایای VDI یا دسکتاپ های مجازی را به صورت مختصر به شرح زیر بیان کنیم :

  • کاهش پهنای باند مصرفی در سازمان
  • کاهش هزینه سخت افزار
  • کاهش هزینه برق
  • مدیریت موثر و دقیق تر کاربران
  • کنترل های امنیتی بالاتر در سازمان بر روی اطلاعات
  • ارتقای ساده سخت افزاری و نرم افزاری کل سیستم
  • کنترل بهتر و دقیق تر بر روی داده های سازمان و تمرکز آنها
  • کنترل دقیق کاربران سازمان از لحاظ امنیتی و عملکرد
  • امکان ارتقای همزمان سیستم عامل کل پایانه ها
  • …..

از کجا بخریم

شرکت زیگورات با کمک فن آوری های نوین جهانی به شما کمک می کند که بتوانید با راه اندازی و پیاده سازی  VDI با دقت و سرعت بالاتر و هزینه هایی به مراتب کمتر سازمان یا شرکت خود را کنترل کنید و ضمنا ابزار های کنترلی دقیق تر و مطمئن تری نیز در اختیار داشته باشید

VDI یا دسکتاپ مجازی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *