مجازی سازی دسکتاپ

مجازی سازی _ Virtualization

مجازی سازی (Virtualization) به فناوری اطلاق می شود که، برای ایجاد لایه ای مابین سخت افزار سیستم های کامپیوتری و نرم افزار ی که روی آن اجرا می شود، طراحی شده است. البته این طراحی با در نظر گرفتن یک دید عمدتا منطقی نسبت به منابع مصرفی صورت پذیرفته است. راهکار مجازی سازی (Virtualization) دو دستاورد عمده داشته است: اول اینکه اساسا به شما این توانایی را می دهد که گروهی از سرور ها را به عنوان مخزن یکتای منابع محاسباتی به سیستم عامل ها بشناسانید، دوم اینکه این راهکار به شما اجازه ی راه اندازی چند سیستم عامل بر روی یک سرور بطور همزمان را می دهد.

پارتیشن بندی در مجازی سازی روش خود را دارد، به گونه ای که یک سرور فیزیکی را به چندین سرور منطقی تقسیم می نماید. به محض تقسیم سرور فیزیکی، هر سرور منطقی می تواند به طور مستقل سیستم عامل و برنامه هایش را اجرا نماید.

مجازی سازی به دلیل نشان دادن مزایای ملموس و زیاد خود باعث شده تا شرکت های توسعه دهنده ی نرم افزار نیز ناگزیر از این فناوری در آخرین محصولات خود استفاده نمایند و از آنجا که برخی این نرم افزار ها در صنایع به کار می روند، در نتیجه برای حفظ توان رقابت، استفاده از مجازی سازی در صنعت مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.

رایانش ابری | cloud computing

مجازی سازی دسکتاپ مبتنی بر VMware Horizon View

رایانش ابری | cloud computing

در این قسمت سعی بر آن داریم که یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای شرکت VMware را تحت عنوان VMware View  معرفی نماییم. اصل و اساس این نرم افزار در جهت ارائه خدمات مجازی سازی دسکتاپ (Desktop Virtualization)  بنا نهاده شده است. به واسطه پیاده سازی این نرم افزار در سازمان عملا وابستگی مجموعه به سخت افزار قطع می شود. به واسطه استفاده از نرم افزار VMware View شما دیگر دغدغه نگهداری سخت افزار را نداشته و هزینه های نگهداری آن به شدت کاهش خواهد یافت. همچنین به واسطه پیاده سازی VDI در سازمان می توانید به راحتی در هر زمانی به سیستم عامل های جدید مثل Windows 7 ، Windows 8 و windows 10  مهاجرت نمایید.

VMware View با در اختیار گذاشتن میزکار (Desktop) از طریق فضای ابری (Cloud) به کاربران نهایی آزادی عمل و به مدیران توانایی کنترل را می دهد.

ساده سازی و خودکار سازی مدیریت هزاران میزکار (Desktop) را برای واحد IT امکان پذیر می سازد. همچنین این نرم افزار به واحدIT اجازه می دهد، تا با کامپیوترهای قدیمی به میزکار (Desktop)، با سطوح دسترسی و با قابلیت اطمینان منحصر به فرد، به طور امن دست یابند. با امن کردن مسیر دسترسیِ هر دستگاه به نرم افزارها و داده ها، نرم افزار VMware View در هر زمان و مکانی، دسترسی به اطلاعات را با سطح بالایی از جابجایی و انعطاف پذیری· در اختیار کاربر نهایی قرار می دهد.

مجازی سازی - نمایندگی دل - زیگورات تکنولوژی | رایانش ابری | cloud computing

VMware Horizon View

شرکت ها امروزه درگیر مسئله ی دشوار میزکار(Desktop) شده اند. از یک سو، سازمان های IT تحت فشار هزینه های جانبیِ انطباق، مدیریت، و امنیت هستند و از سوی دیگر با پارادایم محاسبات کامپیوتر-محور دست و پنجه نرم می کنند. حال آنکه رفع این معضل نه تنها بسیار پرهزینه می باشد، بلکه مانع از پاسخ دهی سریع کامپیوترها در یک تجارت پویا می شود.

نیاز کاربران امروزه، دسترسی راحت تر و آزادانه تر به داده ها و نرم افزارهایشان از هر دستگاه و هر مکانی می باشد. مشکل میزکار (Desktop)، که آزادی عمل کاربر را در تقابل با مدیریت و کنترل IT قرار می دهد، می تواند هزینه ها را افزایش دهد، امنیت را مختل کند و منابع را بهم بریزد. برای رها شدن از این مشکل سازمانها به دنبال راهکاری سریع و انطباق پذیر در محاسبات هستند تا توازن میان نیازهای شرکت و نیازهای کاربران را در محیطی انعطاف پذیر با قدرت محاسباتی بالا فراهم آورند.

زیرساخت سخت افزاری : با توجه به اینکه در شرایط مختلف کاری سخت افزار های مورد نیاز تغییر می یابد، لذا برآورد پیش نیاز های سخت افزاری نیازمند بررسی دقیق نیاز های سازمان میباشد.

زیرساخت نرم افزاری : در این راهکار که بر اساس استانداردهای کمپانی VMware تهیه شده ، از زیرساخت نرم افزاری ذیل برای بحث Cloud و VDI استفاده شده است:

 • VMWARE VSPHERE Enterprise Plus
 • VMWARE VCENTER
 • VMWARE HORIZON VIEW

VMware Horizon View

 • نرم افزار VMware vSphere

  کلیه Virtual Desktop ها روی این بستر به صورت اتوماتیک ساخته می شوند که در این حالت کلیه Virtual Desktop های سازمان از مزایایی همچون vMotion، DRS و HA بهره مند خواهند شد.

 • نرم افزار vCenter Server

  این نرم افزار وظیفه ساخت Virtual Desktop ها را به صورت اتوماتیک بر عهده دارد.

 • نرم افزار View Connection Server

  این نرم افزار به صورت جداگانه و بر روی سیستم عامل Windows Server 2012 R2 نصب و راه اندازی می گردد. این نرم افزار با استفاده از یک کنسول مدیریتی تحت وب مدیریت کلیه دسکتاپ ها را بر عهده دارد و همچنین اتصال کلاینت ها به Virtual Desktop ها نیز از طریق این نرم افزار انجام می شود.

 • نرم افزار View Composer

  این نرم افزار که یکی از قابلیت های منحصر بفرد VMware می باشد .قابلیت Linked Clone را برای دسکتاپ ها فراهم می آورد و با عث می شود Virtual Desktopها حجم بسیار کمی از Storage را اشغال کنند. این نرم افزار نیز می تواند در کنار vCenter و یا به صورت جداگانه نصب و راه اندازی گردد.

 • ویژگی Remote App

  ممکن است نیاز نباشد که هر کاربر برای اجرای یک برنامه خاص یک دسکتاپ کامل در اختیار داشته باشد و تنها دسترسی به نرم افزار مورد نظر مطرح می باشد با استفاده از این محصول می توان هر کدام از نرم افزار ها را در قالب یک Package آماده کرد و از طریق کنسول View Manager آنها را به کاربر مورد نظر Assign کرد.

 • Basic Image

  برای اینکه نرم افزار View Composer بتواند دسکتاپ ها را به صورت Linked Clone تهیه کند نیاز به یک Basic Image می باشد که می تواند ویندوز 7 و 8 و یا 10باشد. Basic Image در قالب یک VM جداگانه ایجاد می شود و می بایست سیستم عامل آن برای Performance بیشتر بر اساس استانداردهای شرکت VMware، Optimize شود.

خدمات قابل ارائه

 • VMware ESXi

  نصب سیستم عامل ESXi

 • VMware vCenter Server

  نصب و راه اندازی vCenter Serverبه صورت Appliance و انجام کلیه تنظیمات مربوط به آن.

 • Host Servers Installation

  انجام تنظیمات DV Switch و Storage Connectivity. همچنین تجهیز سرور های مذکور به گواهی نوع vSphere Enterprise Plus نیز بخشی از فرایند آماده سازی Host Servers به حساب می آید.

 • VMware vCenter Server Installation

  پیکربندی VMware Cluster و آماده سازی زیرساخت جهت استفاده از امکاناتی از قبیل DRS، DPM، FT و HA نیز در این بخش از پروژه انجام خواهد شد.

 • View Manager Installation

  نصب و راه اندازی connection server بر روی یک سیستم عامل Windows server 2012 R2 و انجام کلیه تنظیمات مربوط به آن

 • View Composer Installation

  نصب و راه اندازی نرم افزار View composer بر روی یک سیستم عامل Windows Server 2012 R2 به صورت جداگانه از vCenter و نصب و انجام تنظیمات Database آن

 • تنظیمات مربوط به RDSH

  نصب و راه اندازی RDSH بر روی یک سیستم عامل Windows server 2012 R2 و تنظیمات مربوط به آن

 • Pool Creation

  ساخت Poolهای دسکتاپ بر اساس سیاست های سازمان و تنظیمات مربوطه و همچنین ارائه آن به کاربران مورد نظر

مجازی سازی دسکتاپ ( VDI )

مجازی سازی دیتا سنتر