رایانش ابری | cloud computing

رایانش ابری | cloud computing

رایانش ابری : شرکت هایی که در زمینه فن آوری اطلاعات مشغول به کار می باشند باید جوابگوی تقاضاهای روز افزون  سرویس گیرندگان خود باشند. امروزه هر تصمیمی که در تجارت گرفته می شود به نوعی به دنیای فن آوری اطلاعات مرتبط می شود و در این میان شرکت های ارائه دهنده خدمات در حال رقابت برای بدست آوردن مشتریان بیشتر می باشند. همچنین شرکت های ارایه دهنده خدمات با کاهش منابع و افزایش روز افزون تقاضا روبرو هستند و این دلیلی است برای حرکت به سمت زیرساخت های مبتنی بر رایانش ابری. دلیل این حرکت، کارا تر بودن انعطاف پذیرتر بودن این ساختار می باشد که باعث ارائه خدمات بهتر در ازای هزینه کمتر میشود.

رایانش ابری | cloud computing

مزایای استفاده از رایانش ابری

سرعت مدیریت: کاربر می‌تواند در زمان نیاز میزان منابع مورد استفاده را کاهش یا افزایش دهد.

کارایی و کاهش هزینه ها: رایانش ابری، مشتریان را از مخارج سخت افزاری، نرم افزاری و خدمات و همچنین از درگیری با نصب و نگهداری نرم افزارهای کاربردی به شکل محلی آزاد می کند. همچنین هزینه ی توسعه ی نرم افزاری را کاهش داده و فرآیند را مقیاس پذیرتر می‌نماید .

امنیت: به دلیل تمرکز داده‌ها، امنیت بیشتر و پیچیده تر از گذشته شده است. امنیت در رایانش ابری اغلب بیشتر یا برابر با سیستمهای سنتی می‌باشد، زیرا ارائه دهندگان رایانش ابری به منابع اختصاصی امنیتی دسترسی دارند که بیشتر مشتریان از عهده خرید این منابع بر نمی‌آیند.

نگهداری: به دلیل عدم نیاز به نصب برنامه‌های کاربردی برای هر کاربر، نگهداری آسانتر و با هزینه کمتری انجام می‌شود. شرکت‌هایی که سکوهای خودشان را پیاده سازی و اجرا می‌کنند، باید زیرساخت‌های سخت افزاری و نرم افزاری خودشان را خریداری و نگهداری نمایند و کارمندانی را برای مراقبت از سیستم استخدام کنند، همه اینها می‌تواند پر هزینه و زمان بر باشد. درحالیکه رایانش ابری این نیازها را برطرف می سازد. هر دستگاه ساده که توانایی اتصال و برقراری ارتباط با سرور را داشته باشد، برای استفاده از خدمات رایانش ابر کافی است و می‌تواند نتایجش را با دیگران به اشتراک بگذارد.

با توجه به مزایای ذکر شده و امکاناتی که رایانش ابری در اختیار آن سازمان قرار می دهد ، استفاده از این راهکار ، کاملاً مقرون به صرفه ، امن و درعین قدرتمند بودن در اجرا ، نصب و راه اندازی نسبتاً ساده ای برای کاربران دارد.

انواع سرویس های رایانش ابری :

Infrastructure As A Service (IAAS)

Software As A Service (SAAS)

Platform As A Service (PAAS)

Software As A Service_SaaS

رایانش ابری | cloud computing

نرم‌افزار به عنوان یک سرویس  SaaS به کاربران اجازه می‌دهد به برنامه‌های کاربردی مبتنی بر Cloud در فضای مجازی متصل شده و از آن‌ها استفاده کنند. مثال‌های رایج در این زمینه عبارتند از: ایمیل، تقویم و ابزارهای آفیس.
SaaS یک راه‌حل نرم‌افزاری کامل ارائه می‌دهد که شما براساس پرداختی که به ارائه دهنده سرویس Cloud انجام می‌دهید، آن را خریداری می‌کنید.

شما استفاده از برنامه کاربردی را برای سازمان و کاربران خود که معمولاً به‌وسیله یک مرورگر در فضای اینترنت به آن متصل می‌شوند، اجاره می‌کنید. همه زیرساخت‌های بنیادی، نرم‌افزارهای ارتباطی، نرم‌افزارها و داده‌های برنامه‌ کاربردی، در مرکز داده (دیتاسنتر) ارائه دهنده سرویس قرار داده شده است. ارائه‌ دهنده سرویس، نرم‌افزار و سخت‌افزار را مدیریت می‌کند و با شرایط خدمات مناسب قابلیت دسترسی و امنیت برنامه و داده‌های شما تضمین خواهد کرد.
SaaS به سازمان شما این امکان را می‌دهد با یک برنامه کاربردی مقرون به صرفه به سرعت پیشرفت کند و امور خود را اداره کند.

Platform As A Service _ PaaS

پلتفرم به عنوان یک سرویس PaaS  یک محیط رشد و توسعه کامل در رایانش ابری است با منابعی که شما را قادر می‌سازد همه چیز را از برنامه‌های کاربردی ساده Cloud به برنامه‌های کاربردی سازمانی که پیچده تر هستند، تحویل دهید. شما منابع مورد نیاز از یک سرویس ارائه دهنده Cloud را بر اساس پرداختی که انجام می‌دهید خریداری می‌کنید و از طریق یک اتصال ایمن به آن‌ها دسترسی دارید.

مانند IaaS، شامل زیرساخت‌هایی مانند: سرورها، ذخایر و شبکه می‌شود که علاوه بر آن شامل نرم‌افزارهای ارتباطی، ابزارهای توسعه، خدمات هوش تجاری BI سیستم‌های مدیریت پایگاه داده و… نیز می‌شود. PaaS برای پشتیبانی از یک چرخه حیات کامل برنامه‌های کاربردی وب طراحی شده است این چرخه عبارت سات از: ساخت، آزمایش، رشد و توسعه، مدیریت و به‌روزرسانی.
PaaS به شما این امکان را می‌دهد که هزینه و پیچیدگی خرید و مدیریت لایسنس نرم‌افزارها، زیرساخت برنامه‌های کاربردی بنیادی، نرم‌افزار‌های ارتباطی، ابزارهای توسعه و سایر منابع را از بین ببرید. شما برنامه‌های کاربردی و خدماتی را که توسعه می‌دهید، مدیریت می ‌نید و ارائه دهنده سرویس Cloud به طور معمول سایر چیزها را مدیریت می کند.

رایانش ابری | cloud computing

Infrastructure as a Service _ IaaS

رایانش ابری | cloud computing

زیرساخت به عنوان یک سرویس IaaS  یک زیرساخت ضروری رایانش است که در محیط مجازی اینترنت ارائه و مدیریت شده است. مقیاس انعطاف پذیری دارد و به سرعت برای نیازهای زیاد و کم انطباق‌پذیر است همچنین پرداخت به اندازه آنچه استفاده می‌شود صورت می‌گیرد.
IaaS به شما کمک می‌کند از هزینه و پیچیدگی خرید و مدیریت سرورهای فیزیکی خود و دیگر زیرساخت‌های مرکز داده (دیتا سنتر) جلوگیری کنید.

هر منبع به عنوان یک جزء خدمت جداگانه ارائه می‌شود و فقط لازم است شما تا زمانی که به آن نیاز دارید، یک منبع خاص را اجاره کنید. ارائه دهنده سرویس رایانش ابری Cloud Computing در حین اینکه شما نرم افزارهای خود (سیستم عامل‌ها و برنامه‌های کاربری) خریداری، نصب، پیکربندی و مدیریت می‌کنید، زیرساخت را سامان‌دهی و مدیریت می‌کند.

رایانش ابری | cloud computing

آشنایی با ابر خصوصی، ابر عمومی و ابر ترکیبی

یک ابر عمومی مکانی است که در آن یک ارائه دهنده مستقل و شخص ثالث مانند Amazon WebServices  یا مایکروسافت آزور، دارای منابع محاسبه شده ای است که مشتریان می توانند از طریق اینترنت دسترسی داشته باشند. کاربران ابرهای عمومی این منابع را به اشتراک می گذارند، یک مدل شناخته شده به عنوان یک محیط چندکاربری.

در مقایسه یک ابر خصوصی به وسیله یک شرکت شخصی، ساخته و نگهداری میشود.ابر خصوصی ممکن است بر اساس منابع و زیرساخت های حاضر در یک مرکز داده مستقر در سازمان یا در زیرساخت های جدا و جدید ارائه شود.در هر دو مورد خود شرکت مالک و ارائه دهنده ابر خصوصی است.

یک ابر ترکیبی مدلی است که با ارتباط دادن زیرساخت های ابر عمومی و خصوصی اجازه می دهد یک سازمان بارهای کاری هر دو محیط را ساماندهی کند.در این مدل ابر عمومی به طور موثر در امتداد ابر خصوصی قرار میگیرد تا یک ابر شکل گرفته و ساده را شکل دهد.استقرار یک ابر ترکیبی نیاز به سطح بالایی از سازگاری میان نرم افزار و خدمات پایه ای که توسط ابرهای عمومی و خصوصی استفاده می شود دارد.

مزایای ابر خصوصی

زمانی که یک سازمان به درستی ابر خصوصی را اجرا میکند،این می تواند بیشترین مزایای مشابه در ابرهای عمومی را فراهم کند مانند مقیاس پذیری و خودمراقبتی کاربران و همچنین توانایی ارائه و پیکربندی ماشین های مجازی (VM) و تغییر یا بهینه سازی محاسبات منابع در تقاضا.یک سازمان همچنین میتواند ابزار بازپرداخت برای پیگیری محاسبات و اطمینان ازینکه واحد تجاری تنها برای منابع یا خدماتی که از آنها استفاده میکنند پرداخت میکند، پیاده سازی کند.

ابرهای خصوصی زمانی مستقر میشوند که ابرهای عمومی برای یک کسب و کار نامناسب یا ناکافی هستند. برای مثال یک ابر عمومی شاید نتواند سطح خدمات در دسترس و به موقع را که یک سازمان نیاز دارد فراهم کند یا ممکن است نگرانی های امنیتی یا نظارتی مرتبط به استفاده از یک محیط چند کاربری عمومی وجود داشته باشد. در این مورد، یک شرکت ممکن است در یک ابر خصوصی برای بدست آوردن مزایای رایانش ابری سرمایه گذاری کند در حالیکه کنترل کامل و مالکیت شخصی محیط آن را نگهداری میکند.

مجازی سازی _ Virtualization

مجازی سازی (Virtualization) به فناوری اطلاق می شود که، برای ایجاد لایه ای مابین سخت افزار سیستم های کامپیوتری و نرم افزار ی که روی آن اجرا می شود، طراحی شده است. البته این طراحی با در نظر گرفتن یک دید عمدتا منطقی نسبت به منابع مصرفی صورت پذیرفته است. راهکار مجازی سازی (Virtualization) دو دستاورد عمده داشته است: اول اینکه اساسا به شما این توانایی را می دهد که گروهی از سرور ها را به عنوان مخزن یکتای منابع محاسباتی به سیستم عامل ها بشناسانید، دوم اینکه این راهکار به شما اجازه ی راه اندازی چند سیستم عامل بر روی یک سرور بطور همزمان را می دهد.

پارتیشن بندی در مجازی سازی روش خود را دارد، به گونه ای که یک سرور فیزیکی را به چندین سرور منطقی تقسیم می نماید. به محض تقسیم سرور فیزیکی، هر سرور منطقی می تواند به طور مستقل سیستم عامل و برنامه هایش را اجرا نماید.

مجازی سازی به دلیل نشان دادن مزایای ملموس و زیاد خود باعث شده تا شرکت های توسعه دهنده ی نرم افزار نیز ناگزیر از این فناوری در آخرین محصولات خود استفاده نمایند و از آنجا که برخی این نرم افزار ها در صنایع به کار می روند، در نتیجه برای حفظ توان رقابت، استفاده از مجازی سازی در صنعت مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.

رایانش ابری | cloud computing

مجازی سازی دسکتاپ مبتنی بر VMware Horizon View

رایانش ابری | cloud computing

در این قسمت سعی بر آن داریم که یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای شرکت VMware را تحت عنوان VMware View  معرفی نماییم. اصل و اساس این نرم افزار در جهت ارائه خدمات مجازی سازی دسکتاپ (Desktop Virtualization)  بنا نهاده شده است. به واسطه پیاده سازی این نرم افزار در سازمان عملا وابستگی مجموعه به سخت افزار قطع می شود. به واسطه استفاده از نرم افزار VMware View شما دیگر دغدغه نگهداری سخت افزار را نداشته و هزینه های نگهداری آن به شدت کاهش خواهد یافت. همچنین به واسطه پیاده سازی VDI در سازمان می توانید به راحتی در هر زمانی به سیستم عامل های جدید مثل Windows 7 ، Windows 8 و windows 10  مهاجرت نمایید.

VMware View با در اختیار گذاشتن میزکار (Desktop) از طریق فضای ابری (Cloud) به کاربران نهایی آزادی عمل و به مدیران توانایی کنترل را می دهد.

ساده سازی و خودکار سازی مدیریت هزاران میزکار (Desktop) را برای واحد IT امکان پذیر می سازد. همچنین این نرم افزار به واحدIT اجازه می دهد، تا با کامپیوترهای قدیمی به میزکار (Desktop)، با سطوح دسترسی و با قابلیت اطمینان منحصر به فرد، به طور امن دست یابند. با امن کردن مسیر دسترسیِ هر دستگاه به نرم افزارها و داده ها، نرم افزار VMware View در هر زمان و مکانی، دسترسی به اطلاعات را با سطح بالایی از جابجایی و انعطاف پذیری· در اختیار کاربر نهایی قرار می دهد.

مجازی سازی - نمایندگی دل - زیگورات تکنولوژی | رایانش ابری | cloud computing

VMware Horizon View

شرکت ها امروزه درگیر مسئله ی دشوار میزکار(Desktop) شده اند. از یک سو، سازمان های IT تحت فشار هزینه های جانبیِ انطباق، مدیریت، و امنیت هستند و از سوی دیگر با پارادایم محاسبات کامپیوتر-محور دست و پنجه نرم می کنند. حال آنکه رفع این معضل نه تنها بسیار پرهزینه می باشد، بلکه مانع از پاسخ دهی سریع کامپیوترها در یک تجارت پویا می شود.

نیاز کاربران امروزه، دسترسی راحت تر و آزادانه تر به داده ها و نرم افزارهایشان از هر دستگاه و هر مکانی می باشد. مشکل میزکار (Desktop)، که آزادی عمل کاربر را در تقابل با مدیریت و کنترل IT قرار می دهد، می تواند هزینه ها را افزایش دهد، امنیت را مختل کند و منابع را بهم بریزد. برای رها شدن از این مشکل سازمانها به دنبال راهکاری سریع و انطباق پذیر در محاسبات هستند تا توازن میان نیازهای شرکت و نیازهای کاربران را در محیطی انعطاف پذیر با قدرت محاسباتی بالا فراهم آورند.

زیرساخت سخت افزاری : با توجه به اینکه در شرایط مختلف کاری سخت افزار های مورد نیاز تغییر می یابد، لذا برآورد پیش نیاز های سخت افزاری نیازمند بررسی دقیق نیاز های سازمان میباشد.

زیرساخت نرم افزاری : در این راهکار که بر اساس استانداردهای کمپانی VMware تهیه شده ، از زیرساخت نرم افزاری ذیل برای بحث Cloud و VDI استفاده شده است:

 • VMWARE VSPHERE Enterprise Plus
 • VMWARE VCENTER
 • VMWARE HORIZON VIEW

VMware Horizon View

 • نرم افزار VMware vSphere

  کلیه Virtual Desktop ها روی این بستر به صورت اتوماتیک ساخته می شوند که در این حالت کلیه Virtual Desktop های سازمان از مزایایی همچون vMotion، DRS و HA بهره مند خواهند شد.

 • نرم افزار vCenter Server

  این نرم افزار وظیفه ساخت Virtual Desktop ها را به صورت اتوماتیک بر عهده دارد.

 • نرم افزار View Connection Server

  این نرم افزار به صورت جداگانه و بر روی سیستم عامل Windows Server 2012 R2 نصب و راه اندازی می گردد. این نرم افزار با استفاده از یک کنسول مدیریتی تحت وب مدیریت کلیه دسکتاپ ها را بر عهده دارد و همچنین اتصال کلاینت ها به Virtual Desktop ها نیز از طریق این نرم افزار انجام می شود.

 • نرم افزار View Composer

  این نرم افزار که یکی از قابلیت های منحصر بفرد VMware می باشد .قابلیت Linked Clone را برای دسکتاپ ها فراهم می آورد و با عث می شود Virtual Desktopها حجم بسیار کمی از Storage را اشغال کنند. این نرم افزار نیز می تواند در کنار vCenter و یا به صورت جداگانه نصب و راه اندازی گردد.

 • ویژگی Remote App

  ممکن است نیاز نباشد که هر کاربر برای اجرای یک برنامه خاص یک دسکتاپ کامل در اختیار داشته باشد و تنها دسترسی به نرم افزار مورد نظر مطرح می باشد با استفاده از این محصول می توان هر کدام از نرم افزار ها را در قالب یک Package آماده کرد و از طریق کنسول View Manager آنها را به کاربر مورد نظر Assign کرد.

 • Basic Image

  برای اینکه نرم افزار View Composer بتواند دسکتاپ ها را به صورت Linked Clone تهیه کند نیاز به یک Basic Image می باشد که می تواند ویندوز 7 و 8 و یا 10باشد. Basic Image در قالب یک VM جداگانه ایجاد می شود و می بایست سیستم عامل آن برای Performance بیشتر بر اساس استانداردهای شرکت VMware، Optimize شود.

خدمات قابل ارائه

 • VMware ESXi

  نصب سیستم عامل ESXi

 • VMware vCenter Server

  نصب و راه اندازی vCenter Serverبه صورت Appliance و انجام کلیه تنظیمات مربوط به آن.

 • Host Servers Installation

  انجام تنظیمات DV Switch و Storage Connectivity. همچنین تجهیز سرور های مذکور به گواهی نوع vSphere Enterprise Plus نیز بخشی از فرایند آماده سازی Host Servers به حساب می آید.

 • VMware vCenter Server Installation

  پیکربندی VMware Cluster و آماده سازی زیرساخت جهت استفاده از امکاناتی از قبیل DRS، DPM، FT و HA نیز در این بخش از پروژه انجام خواهد شد.

 • View Manager Installation

  نصب و راه اندازی connection server بر روی یک سیستم عامل Windows server 2012 R2 و انجام کلیه تنظیمات مربوط به آن

 • View Composer Installation

  نصب و راه اندازی نرم افزار View composer بر روی یک سیستم عامل Windows Server 2012 R2 به صورت جداگانه از vCenter و نصب و انجام تنظیمات Database آن

 • تنظیمات مربوط به RDSH

  نصب و راه اندازی RDSH بر روی یک سیستم عامل Windows server 2012 R2 و تنظیمات مربوط به آن

 • Pool Creation

  ساخت Poolهای دسکتاپ بر اساس سیاست های سازمان و تنظیمات مربوطه و همچنین ارائه آن به کاربران مورد نظر

مجازی سازی دسکتاپ ( VDI )

مجازی سازی دیتا سنتر