هاب چیست ؟ راهنمای خرید هاب یو اس بی

هاب چیست ؟ راهنمای خرید هاب یو اس بی یا همان راهنمایی برای خرید USB HUB  : اگر لپ تاپتان فاقد دیسک درایو است، می توانید از دیسک درایو اکسترنال استفاده کنید.  اگر قصد دارید یک فیلم سینمایی را با لپ تاپ خودتان ببینید، به راحتی می توانید یک دیسک درایو اکسترنال را به پورت یو اس بی کامپیوترتان وصل کنید. در ضمن در بسیاری مواقع که لپ تاپ شما دیسک درایو دارد ولی خراب شده است، به صرفه تر این است که از دیسک درایو اکسترنال استفاده کنید.

نکته مهم درباره دیسک درایوها نوع اتصال آنهاست. برخی دیسک درایوها دو عدد پورت یواس بی دارند و برخی دیگر تنها یک عدد. حالا سؤال این است که کدام یک بهتر است و آیا در مدل های دارای دو پورت یواس بی باید هر دو را همزمان وصل کنید. دیسک درایوهایی که دارای دو کابل یو اس بی هستند می توانند با یک اتصال تنها نیز کار کنند و مشکلی برایشان پیش نمی آید و کابل دوم برای تأمین برق کافی در هنگام رایت کردن بر روی دیسک است. رایت کردن بر روی دیسک به برق بیشتری نسبت به حالت خواندن، نیاز دارد و بهتر است کابل دوم را نیز به لپ تاپتان وصل کنید.

راهنمای خرید هاب یو اس بی 

هاب چیست ؟ 

واژه هاب به معنی جایی است که چند قطعه به یکدیگر وصل می شوند و در حقيقت نقطة اتصال آن قطعات با یکدیگر است. در صنعت کامپیوتر و تکنولوژی همه به هر وسیله ای که چندین قطعه را به یکدیگر وصل می کند، جناب گفته می شود. اگر تعداد پورت یو اس بی کامپیوتر یا لپ تاپ شما کم است، می توانید از جاب یواس بی استفاده کنید. کافی است کابل یو اس بی آن را به کامپیوتر یا لپ تاپ خود وصل کنید و به تعداد پورت های هاب که معمولا ۴ عدد است، از پورت اضافه یوایس بی استفاده کنید. شما می توانید هر وسیله دارای پورت یو اس بی مثل فلش دیسک، ماوس، کیبورد، دانگل وایرلس و… را به آن وصل کنید.

هاب های یو اس بی معمولی برق قطعات را تنها از همان یک پورت یواس بی تهیه می کنند و این میزان برق برای اتصال هارددیسکهای اکسترتال مناسب نیست و در طولانی مدت هارد دیسک را دچار آسیب جدی می کند. اگر قصد دارید هاردديسک اکسترنال را به هاب وصل کنید، باید مدلی از هاب یو اس بی را انتخاب کنید که دارای آداپتور است. هاب های دارای آداپتور به دو دسته تقسیم می شوند

هاب با امکان اتصال آداپتور

این هاب ها محل اتصال آداپتور دارند و شما می توانید آداپتور برق را به آنها وصل کنید؛ ولی در بسته بندی خود آداپتور ندارند؛ به همین دلیل قیمتشان کمتر است. کیفیت ساخت این قطعات نیز نسبت به دسته بعدی کمتر است. یکی از برندهای خوب در بازار ایران برند A۴Tech است که چندین نوع از این هابها را تولید می کند.

هاب های دارای آداپتور

این نوع هاب که قیمت بیشتری نسبت به انواع دیگر مدل ها دارد، کیفیت ساخت بسیار خوبی دارد و برای اتصال تمام قطعات طراحی شده است. در بسته بندی خود، یک آداپتور و یک کابل یو اس بی دارد و در مدل های متنوع با تعداد یواس بی مختلفی تولید می شود. یکی از برندهای بسیار خوب در بازار ایران که از این نوع هاب تولید می کند، DLink است.

نکته: آیا می دانید حداکثر چند وسيلة يواس بی را می توانید به کامپیوتر یا لپ تاپ خود متصل کنید؟

بسیار جالب است که بدانید طراحان پورت یو اس بی پیش بینی رشد فوق العاده آن را کرده بودند و این پورت را طوری طراحی کرده اند که شما می توانید تا ۱۲۷ وسيلة مختلف را به کامپیوتر یا لپ تاپ خود متصل کنید. ۱۲۷ عدد خیلی بزرگی است و باید برای این آینده بینی به طراحان پورت یو اس بی تبریک گفت.

خواهش می کنم نگویید لپ تاپ که ۱۲۷ پورت یواسبی ندارد. درست است، هیچ کامپیوتری ۱۲۷ پورت یواس بی ندارد؛ ولی شما به واسطه هاب های یواس بی می توانید این کار را انجام دهید.

راهنمای خرید هاب یو اس بی

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *