آیا کامپیوتر شما بیش از اندازه داغ می‌شود؟ چطور بفهمیم؟

لپ تاپ

الکتریسیته، طبیعتش این است که چیزها را داغ می‌کند! و حرارت هم، طبیعتش این است که به مدارهای الکتریکی آسیب می‌رساند. هرکسی که کامپیوتر دارد، باید با این پارادوکس دست و پنجه نرم کند!

حرارت، می‌تواند پیش از اینکه به حد اعلایش برسد، مشکل ایجاد کند. حرارت بالا، بهره وری پردازنده را می‌کاهد، و دیگر اجزا را هم زودتر از کار باز می‌دارد. پس بهتر است هر از گاهی به درجه حرارت کامپیوترمان نگاهی داشته باشیم، مخصوصا وقتی که حرارت را با دستانمان حس می‌کنیم، یا اینکه بنظر می‌آید فن کامپیوترمان بیش از اندازه کار می‌کند.

اگر به حرارت بیش از اندازه‌ی کامپیوترتان مظنون هستید، برنامه‌ی Priform Speccy را دانلود کنید. نسخه‌ی رایگانش جواب کارمان را خواهد داد، من از این برنامه استفاده می‌کنم. حتی یک نسخه‌ی رایگان پورتابل هم دارد که نیازی به نصب کردن ندارد.

پنجره‌ی اصلی Speccy اطلاعات جامعی در مورد سخت افزارتان را محیا می‌کند. و درجه‌ی حرارت هر قطعه، با رنگ زرد، و یا اگر حرارتش زیاد باشد، با رنگ نارنجی نشان داده شده است.

اگر به منوی View و سپس Options بروید، می‌توانید یکای سنجش دما را از سانتیگراد به فارنهایت تغییر دهید.

تب System Tray، به شما اجازه خواهد داد تا تعیین کنید که اطلاعات مربوط به درجه‌ی حرارت قطعات، همیشه در بخش notification area بنمایش در بیایند. اما رنگ نارنجی، تنها نشان دهنده‌ی این است که مشکلی وجود دارد. برای اینکه اطلاعات واقعی‌تری کسب کنید، باید شماره مدل پردازنده و درایو داخلی کامپیوترتان، خواه SSD باشد، خواه HDD، را بدانید. اخم هم نکنید، با Speccy کار ساده‌ای خواهد بود.

برای اینکه بفهمید چقدر حرارت، برای پردازنده‌ی شما بیش از اندازه است، به وب‌سایت CPU World بروید، و پردازنده‌تان را سرچ کنید. اول برند عومی پردازنده‌تان را جستجو کنید، مثلا بجای اینکه بنویسید Intel Core i5 2520M @ 2.50GHz تنها بنویسید i5. آنوقت، هنگامی که صفحه‌ی درست را یافتید، اسکرول کنید، تا پردازنده‌تان را بیابید. روی نامش کلیک کنید، و به دنبال عبارت temperature بگردید.

اما در مورد هارد درایوها، درجه‌ی حرارت آنقدر اهمیتی ندارد. گزارشی در این زمینه مشخص کرده که حرارت و میزان فعالیت، با آسیب‌های درایوها، همبستگی خیلی کمتری دارد، از آنچه قبلا بنظر می‌رسید. اما بهرحال هر درایوی، چه آنهایی که حرکات چرخشی دارند، چه آنهایی که ندارند، می‌توانند بخاطر حرارت آسیب ببیند، پس خیلی خوب است که جانب احتیاط را رعایت کنید.

همیشه می‌توانید منوال‌های درایوهای ذخیره سازیتان را در اینترنت پیدا کنید. وقتی یافتید، در آن به دنبال کلمه‌ی temperature بگردید. آنوقت اعداد مورد نظر را خواهید فهمید.

این نوشته در آموزشی منتشر شده است، اگر می خواهید این نوشته را به حافظه مرورگر بسپارید اینجا کلیک کنید.

by سحر حسینی