راب کرار

قهرمان دو و میدانی استقامت، دونده استقامت در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴

1386571510

علاقه راب به ورزش و فعالیت‌های در فضای باز از همان دوران جوانی که در یک شهر کانادایی در همیلتون، اونتاریو زندگی می‌کرد، شروع شد. در دوران دبیرستان او در در رشته‌های دو، بدمینتون، واترپولو شرکت داشت و تابستان‌های خود را صرف مسابقات سه گانه می‌کرد و دو بار به عنوان نماینده کشور کانادا در مسابقات جهانی قهرمانی حضور داشت. عشق او برای دویدن باعث شد تا او به آمریکا برود تا به عنوان یک حرفه ای در دو middle distance وارد دانشگاه باتلر شود. به محض فارغ التحصیل شدن، او راهی فونیکس غربی  آریزونا شد که به خورشید سوزان، دمای بالا و هوای گرم معروف است، و برای مدتی طولانی از دویدن کناره گرفت.

چندین سال بعد و با داشتن اشتیاق برای برگشتن به سرزمین چهارفصل خود، او به کوه‌های شمالی فلگاستاف؛ آریزونا نقل مکان کرد و تحت تاثیر کوهستان و مناظر پر طراوت و سر زنده برای دویدن، او بار دیگر خود را در دویدن و مسابقه دادن، پیدا کرد. او خیلی زود دریافت که جاده‌ها جایگاه او نیستند و به همراه دوست خود مایک اسمیت در سال 2009 در مسابقه دو 6 روزه TransRockies شرکت کرد. این مسابقه به نظر شوم می‌رسید، به ارتفاعات ترسناک ختم می‌شد – همراه با تماشای صخره‌های زیبا با یار خود کریستینا – دویدن به سوی تباهی که منجر به تحمل جراحی در سال 2010 شد که نقص برآمدگی استخوان را از پشت هر دو پاشنه پا او برطرف کنند.

یک دوره طولانی مدت برای بازگشت سلامتی و بهبود کامل به او اجازه داد تا عاشق شود و علایق جدیدی همچون ماهی گیری با مگس، صخره نوردی و اسکی روی کوه، پیدا کند. به تدریج، راب به آرامش جدیدی در مسیرهای مسابقه و همچنین یک تعادل بهتر برای تندرستی در زندگی دست یافت که به او انگیزه بازگشت به مسابقه دادن را در سال 2012 داد. راب داشتن رژیم غذایی تناسب اندام برای اسکی روی کوه‌ها را مسبب برنده شدنش و داشتن رکورد جدیدی که بعد از حدود سه سال در سال 2012 در مسابقه Moob Red Hot سی و سه کیلومتر، بدست آورد می‌داند.

در طی فصل‌های مسابقه، راب به شکستن حصارها و موانع ادامه داد و مقام سریع ترین دونده (FKT)، در مسابقه Grand Canyon در ماه می‌سال 2012 را کسب کرد. نکته درخشان دیگری در کارنامه او، نماینده بودن از طرف کشور کانادا در مسابقات جهانی دویدن در کوهستان در ماه سپتامبر در ایتالیا بود.

پیشتازی راب در دو استقامت از یک هوس در مسابقه Bootlegger بیست و پنج کیلومتر 501 کیلومتر در سال 2013 آغاز شد که به گفته خود او (فقط برای اینکه ببیند که چطور است) در دقایق آخر یک مسافت طولانی تر را انتخاب کرد. با بدست آوردن جایگاه دوم در مسابقات Bootlegger، او یک برد و ثبت رکورد جدیدی یک ماه بعد در مسابقه MCDowell Frenzy mountain پنجاه کیلومتر به دست آورد.

یک اسکی در کوهستان دیگر در زمستانی سخت و یک ثبت رکورد جدید به همراه برد در مسابقه Moob Red Hot اما این بار در مسافت 55 کیلومتر، باعث شد تا سال 2013، سالی رکوردشکن باشد. نکات درخشان این سال شامل ثبت رکورد در مسابقه Leona Divide پنجاه متر، کسب مقام FKT در مسابقه Grand Canyon Double Crossing و یک شروع موفق در دو 100 مایل با کسب جایگاه دوم در مسابقات دو استقامت Western States بود.

سال 2014 کاملاً مختص به مسافت‌های طولانی تر بود. راب به مسابقات دو استقامت Western States بازگشت، جایی که او رکورد سریع ترین دونده نفر دوم را داشت. سپس، او برای ساختن تاج قهرمانی سه گانه خود، در مدت 3 ماه برای دو بار دیگر در مسابقات 100 مایل Western States شرکت کرد. او در مسابقات Leadville یکصد متر به رقابت پرداخت و در Rabbit run یکصد متر نیز دوید و در هر دو مسابقه با رکورد سریع ترین دونده در جایگاه دوم برنده شد، در سال 2015، راب برنامه ریزی کرده است تا مسابقات خارج کشور خود را گسترش دهد خود را در مسابقات تخصصی تر و سخت تر به چالش بکشد و از منطقه امن خود بیشتر از همیشه بیرون بیاید. برنامه ریزی‌های راب شامل آشنایی او با مسابقات اسکی در کوهستان و یک مسابقه دوچرخه سواری 3 روزه در کوهستان نیز می‌شود. نکات مهم در جدول برنامه ریزی، بازگشت به مسابقات Western States است تا از جایگاه خود محافظت کند، در مسابقه دو استقامت Ultra trail du Mont blanc یکصد و شش متر و Mt. Fuji یکصد و چهار متر شرکت کند.

بازگشت راب به دو رقابتی و وارد شدن به دنیای دو استقامتی، یک تجربه خوشایند و شگفت انگیز بود و او به دنبال این است که زمان بیشتری را صرف کشف محدودیت‌های شخصی اش بکند و دنیا را با کوله ناتان بر پشتش به زیر پا بگذارد.

از زبان خود او می‌خوانیم:

 • در مواقعی که تمرین ندارم و یا در مسابقات شرکت نمی‌کنم دوست دارم: برای ماهی گیری به رودخانه بروم، با دوستانم نوشیدنی بنوشم و شب‌ها به همراه کریستینا و دوستان صمیمی‌مان فیلم تماشا کنیم.
 • محصول Nathan مورد علاقه من: Phantom Pak برای منطقه گوام، Picky Bars ، Gin Gins ، VaporClouds برای مسافت‌های طولانی تر به خصوص مواقعی که در Сanyon شرکت می‌کنم و VaporMax Plus برای وسایلی که نیاز است در دسترس باشند.
 • مسئله ای که افراد بسیار کمی‌در مورد من میدانند: بدمینتون و واترپولو از ورزش‌های مورد علاقه من در دوران دبیرستان بودند.
 • یک عنوان خوب برای زندگی نامه من: هرگز نگو هرگز – سفر بی همتای من به جهان دو استقامت
 • لحظه ورزشی مورد علاقه و کسب موفقیت من در زمان: نبرد با محیط و صداهای درون سر خود در طول مسابقه Grand Canyon double-crossing (یادداشت سردبیر: مسابقه ای که از ریم جنوبی به ریم شمالی ادامه دارد و دوباره به ریم جنوبی برمی‌گردد، ۴۲ مایل مسابقه دشوار Grand Canyon، درمدت زمان ۶:۲۱:۴۷)
 • بدترین تجربه من در مسابقات ورزشی: خودم را در حال راه رفتن و شک کردن به توانایی ام تنها در فاصله ۲۰ مایلی تا اتمام مسابقه Leadville ۱۰۰ متر، یافتم. (یادداشت سردبیر: او برنده شد… با عنوان سریع ترین دونده در جایگاه دوم در تاریخ مسابقات Leadville)
 • من در فلگاستاف زندگی می‌کنم، به خاطر: کوهستان‌ها، مردم و انرژی، من در این جا آرامش دارم.
 • چیزی که میخواهم امسال به دست بیاورم: از منطقه امن و راحت خود بیرون بیایم و به تنهایی به عنوان یک ورزشکار پیشرفت کنم.
 • آرزوی زندگی من: مسابقات THE HARDROCK ۱۰۰ متر
 • ریش من: چیزی که با آن دل همسرم را به دست آوردم.
 • باور خرافی قبل از شروع مسابقه من: به آهنگ‌هایEminem ، Snoopdog گوش بدهم و خوش بگذرانم.
 • ناتان به من کمک می‌کند تا قوی تر و طولانی تر بدوم: و هیچ جایی برای بهانه گیری باقی نمی‌گذارد.