بررسی Precision T3500 دل – زیگورات تکنولوژی

بررسی Precision T3500 دل

شرکت دل همیشه به تولید محصولات باکیفیت شناخته می شود و در سبد محصولات نیز می توان شاهد لپتاپ; سرور; کامپیوترهای دسکتاپی; AIO; تبلت و برخی دیگر بود. به نوعی باید این کمپانی را یک شرکت مطرح در زمینه تولید دستگاه های الکترونیکی دانست که کمتر رقیبی برای آن پیدا می شود. یکی از سری محصولات این شرکت کامپیوترهای دسکتاپی سری Precision بوده که بیشتر برای کسب و کار توسعه پیدا می کنند و مشخصات بزرگی را شامل می شوند. در این میان همیشه فروش بالایی برای دل به دنبال داشتند و باید آنها را از سری دستگاه های محبوب در بازار کسب و کار دانست. یکی از مدل های این کامپیوترهای دسکتاپی Precision T3500 نام داشته که با سخت افزار حرفه ای همراه شده و نیاز هر فردی را برای کاربری مدیریتی-صنعتی برطرف می سازد.

این مدل که به نوعی ایستگاه کاری یا همان ورک استیشن نیز شناخته می شود; در پیکربندی های مختلفی به فروش می رسد; اما در مقابل نگهداری آسانی نداشته و کمی دشواری دارد.

قطعات در نظر گرفته شده برای Precision T3500 دل را باید جذاب تر از محصول ThinkCentre A62 لنوو محسوب کرد و یک ایستگاه کاری کامل است. اگرچه از کیس متوسطی برخوردار بوده اما قطعات قابل توجهی برای آن در نظر گرفته شد.

پورت

وجود چند پورت USB ; جک هدفون و میکروفون; درگاه گیگابیت اترنت و برخی دیگر نیاز ارتباطی را برطرف می سازد. برای کارت گرافیک آن نیز از دو DisplayPort و یک DVI بهره گرفته شد تا کمبودی احساس نشود.

ارتقا

در فضای داخلی این دستگاه می توان حجم بالایی را مشاهده کرد که افراد را قادر می سازد تا در صورت نیاز ارتقا سخت افزاری داشته و سیستم کولینگی جهت ثبات عملکرد سخت افزاری Precision T3500 نصب کنند. بسیاری از کامپیوترهای دسکتاپی با مشکل تولید حرارت دست و پنجه نرم می کنند که بهترین راه حل نصب سیستم خنک کننده یا همان کولینگ بوده و نقش کلیدی در افزایش عمر دستگاه دارد. زیرا چنین دستگاه هایی در طول مدت زمان در اثر تولید حرارت دچار مشکل شده و رو به کاهش قدرت می روند و در نهایت از کار افتادگی در پی خواهد داشت. بنابراین به لطف فضای داخلی پرحجم Precision T3500 می توان کولینگ ایده آلی را جای داد. وجود دو اسلات  PCI-Express 4x و دو اسلات PCI-Express 16x و دو اسلات استاندارد PCI امر جای دادن قطعات را آسان می سازد.

مادربورد

مادربورد دارای پنج پورت SATA 2 بوده که بیشتر مناسب دیسک های سخت محسوب می شود. یک سینی فلزی برای جایگاه پردازنده در نظر گرفته شده که بیشتر قسمت مرکزی دستگاه را در برمی گیرد. یک سینی درایو 5.2 اینچی نیز تدارک دیده شده تا بتوان درایو سی دی مناسبی را جای داد. گذشته از آن دو درایو دگیر نیز به سینی متصل بود و می توان Precision T3500 را در بخش ذخیره سازی بزرگ دانست. اسلات حافظه ای نیز در نزدیکی پردازنده قرار داده شده که برای دسترسی باید از چند قطعات دیگر گذشت. متاسفانه نمی توان سفارشی سازی خاصی روی این دستگاه انجام داد و تنها باید به مدل پیش فرض ارائه شده توسط دل بسنده کرد.

پیکربندی

شرکت دل طیف گسترده ای از پیکربندی ها را برای کامپیوتر دسکتاپی Precision T3500 در نظر گرفته تا خریداران در هنگام خرید قوه انتخاب متعددی داشته باشند. در حقیقت افراد می توانند با بودجه موردنظر خود یک Precision T3500 داشته باشند و افرادی که به دنبال مدل با عملکرد بالا هستند نیز گزینه انتخابی خواهند داشت و این موضوع تنها شامل مدل مقرون به صرفه نمی شود. با پردازنده Xeon اینتل باید انتظار عملکرد بالایی از Precision T3500 داشت و عمدتا روی دستگاه های مناسب کسب و کار قرار می گیرد.

پردازنده

یک پردازنده چهار هسته ای X5570 با فرکانس 2.93 گیگاهرتزی; برای گزینه رده بالا و یک پردازنده دو هسته ای X3500 با فرکانس 2.4 گیگاهرتزی برای مدل رده پایه در نظر گرفته شده تا افراد متناسب با بودجه خرید خود گزینه ای را برگزینند. با حافظه رم 24 گیگابایتی DDR3 می توان انتظار بالایی از این کامپیوتر دسکتاپی دل داشت.

وجود دو اسلات PCIE 16x این اجازه را به افراد می دهد تا به شکل SLI دو کارت گرافیک در این دستگاه قرار دهند. قدرتمندترین مدل این دستگاه به کارت گرافیک Quadro FX4800 انویدیا مجهز بوده که توان گرافیکی بالایی به Precision T3500 می بخشند. بنابراین باید این دستگاه را یک کامپیوتر دسکتاپی ورک استیشنی دانست که ایستگاه کاری نیز محسوب می شود. به طور کلی Precision T3500 با پیشوند Precision در رده محصولات مدیریتی و صنعتی دل قرار می گیرد. بنابراین باید این محصول را یک کامپیوتر دسکتاپی پرتوان از دل دانست که در بخش سخت افزاری کم و کاستی نداشته و یک غول به شمار می رود. بسیاری از افراد برای کاربری مدیریتی یا صنعتی خود به دنبال کامپیوترهای حرفه ای هستند که در این میان Precision T3500 از جمله همان محصولات به شمار می رود.

سخت افزار

مدل مورد بررسی ما با سخت افزارهایی چون پردازنده چهار هسته ای Xeon X5550 ذئون اینتل با فرکانس 2.66 گیگاهرتزی; حافظه رم 4 گیگابایتی DDR3 با فرکانس 1066 مگاهرتزی; کارت گرافیک Quadro FX1800 انویدیا همراه بوده; که در کنار نمایشگر UltraSharp 2408WFP دل می تواند عملکرد قابل توجهی از خود نشان دهد. Precision T3500 یک کامپیوتر دسکتاپی ایده آل و قدرتمندی بوده که با مشخصات مورد اشاره می تواند توان بالایی از خود نشان دهد. بنابراین اگر می خواهید یک ایستگاه کاری 6444 دلاری با مشخصات مناسب را دارا باشید; Precision T3500 دل همان گزینه مورد بحث بوده و می توان روی آن حساب کرد.

با چنین پیکربندی باید انتظارات بزرگی از کامپیوتر دسکتاپی Precision T3500 دل داشت و نباید آن را دست کم گرفت. در تست پردازنده موفق شد امتیاز 126 را کسب کند و در تست  رندر3D نیز عملکرد بزرگی از خود نشان داده که نشان از یک ایستگاه کاری بزرگ بودن است. با یک کارت گرافیک Quadro FX1800 انویدیا نباید آن را دستگاه دسکتاپی ضعیف خواند. Precision T3500 در حقیقت با هدف کاربری مدیریتی و صنعتی طراحی شده; که به لطف سخت افزار ایده آل می تواند رضایت مخاطب را جلب کند.

البته وجود پردازنده چهار هسته ای Xeon X5550 اینتل با فرکانس 2.66 گیگاهرتزی در این زمینه بی تاثیر نبوده و در کنار کارت گرافیک می توان یک ایستگاه کاری با عملکرد بالا باشد. بسیاری قصد دارند Precision T3500 را برای انجام فعالیت گرافیکی سنگین و فشرده مورد استفاده قرار دهند که با چنین مشخصاتی مدل مورد اشاره به خوبی از پس آن برمی آید. بنابراین گرفتن ایراد یا نقصی از Precision T3500 امری دشوار بوده و باید آن را محصولی تحسین برانگیز از دل دانست.

بسیاری برای کاربری مدیریتی و صنعتی خود Precision T3500 را انتخاب می کنند; زیرا می دانند دل با مهندسی پیشرفته خود محصولی بی نقص طراحی نمود.

منبع تغذیه

Precision T3500 به منبع تغذیه یا همان پاور 525 واتی مجهز است; که توانایی تامین انرژی چنین سخت افزاری را دارد.

پردازنده ذئون مورد استفاده به تنهای 75 واتی توان مصرفی داشته; اما در حداکثر عملکرد به 120 واتی افزایش می یابد که مصرف بالایی به عنوان یک پردازنده ورک استینشی بسیار نیست. اگر شما نیازمند دستگاه کامپیوتری برای کسب و کار خود هستید; Precision T3500 یک گزینه ایده آل محسوب شده که می تواند نیازتان را برطرف سازد.

بنابراین قادر هستید این محصول دل را در لیست خود قرار دهید; زیرا با مشخصه های مناسب و قدرتمندی که کمپانی مورد بحث برای این محصول در نظر گرفته; انتظار عملکرد قابل توجهی می رود.

بسیاری هستند که در فروشگاه ها به دنبال چنین دستگاه کامپیوتری هستند; اما ناتوان از یافتن می باشند که این امر موجب می شود انتخاب دشوار گردد.

نتیجه

به طور کلی برند دل یکی از برندهای مطرح در زمینه تولید محصولات دسکتاپی به شمار می رود; که در کمتر مواقعی شاهد محصولی نامطلوب از آن هستیم.

دل همیشه سعی می کند رقیب سرسختی را برای رقبا تعیین کند; با تنگ کردن عرصه بر آنها در بازار به عنوان برندی موفق و بزرگ به شمار رود. Precision T3500 نیز با توجه به پیشینه بزرگ دل محصولی قابل توجه بوده که نیاز کاربری مدیریتی و صنعتی را به آسانی برطرف می سازد و قدرت بالایی از خود به نمایش می گذارد.

با سخت افزارهای مورد اشاره اجرای هر برنامه سنگینی برای Precision T3500 آسان بوده و دشواری به دنبال نخواهد داشت. این در حالیست که عمده دستگاه ها با مشخصات نامطلوبی همراه بوده و عملکرد خوبی از خود به نمایش نمی گذارند. بنابراین اگر می خواهد از کامپیوتر دسکتاپی ایده آل بهره ببرید;قطعا Precision T3500 را بایستی در لیست جای داد و عدم حضور آن انتخاب معقولی محسوب نمی شود.

منبع:  www.pcworld.idg.com.au

این نوشته در نقد و بررسی منتشر شده است، اگر می خواهید این نوشته را به حافظه مرورگر بسپارید اینجا کلیک کنید.

by سحر حسینی