مطالبی در مورد نحوه استفاده ازباتریهای قابل شارژ

شارژ معکوس:

قرار دادن باتری دشارژ شده در معرض جریانی در جهت دشارژ (مصرف انرژی باتری) بیشتر باتری، را فرایند شارژ معکوس می نامند که باعث آسیب رساندن به باتری می شود. شارژ معکوس در شرایطی می تواند پیش بیاید که دو مورد از معمول ترین آنها عبارت اند از:

 زمانی که باتری به صورت برعکس به مدار شارژکننده متصل شود.

 زمانی که باتری تشکیل شده از سلول های سری با یکدیگر، در حد بالایی دشارژ شده باشد.

زمانی که یک سلول به صورت کامل دشارژ شده است، سلول های دیگر که هنوز شارژ دارند به این سلول کاملا د شارژ شده جریانی در جهت معکوس وارد می کنند (فرآیند وارونه شدن سلول). این اتفاق ممکن است حتی برای سلولی هم که کاملا دشارژ نشده ولی تا حد زیادی ضعیف شده است، پیش بیاید. اگر جریان نشتی باتری به اندازه کافی بزرگ باشد، مقاومت داخلی سلول ضعیف شده ولتاژ معکوسی را تجربه می کند که بیش از ولتاژ مستقیم باقی مانده در سلول است. این اتفاق باعث می شود که پلاریته(قطبیت) سلول ضعیف شده برعکس شود(محل قطب های مثبت و منفی عوض می شود) و این در حالی است که جریان از داخل آن در حال عبور است. این فرایند می تواند به طور اساسی سبب کاهش طول عمر سلول ضعیف شده شود و در نتیجه کاهش طول عمر کل باتری را به همراه داشته باشد. هر چه نرخ دشارژ بالاتری مورد نیاز باشد، باید سلول ها بیشتر با یکدیگر هماهنگ باشند؛هم از جهت نوع سلول و هم از نظر وضعیت شارژ.

در برخی موارد حاد وارونه شدن سلول باعث انتشار دود و آتش گرفتن باتری می شود.

در کاربرد های حیاتی که از باتری های Ni-Cad استفاده می شود، مانند استفاده از آنها در هواپیما، بار(مصرف کننده) به صورت جداگانه به ترمینال هر سلول متصل می شود و به این ترتیب هر سلول به صورت جداگانه دشارژ می شود، این کار مانع وارونه شدن سلول می شود. برای شارژ این باتری ها، مجددا سلول ها به صورت سری در مدار شارژر با یکدیگر قرار داده می شوند.

 

عمق دشارژ:

DOD یا عمق دشارژ معمولا به صورت درصد ظرفیت نامی آمپر-ساعت بیان می شود؛ DOD 0 درصد به معنی عدم دشارژ است. از آنجایی که ظرفیت قابل استفاده باتری به نرخ دشارژ (یا مصرف) آن و نیز ولتاژ قابل استفاده در پایان مرحله دشارژبستگی دارد، عمق دشارژ باید برای نشان دادن نحوه اندازه گیری آن، تعیین شود.  به دلیل تفاوت های موجود هنگام تولید،  معیار عمق دشارژ برای تخلیه کامل باتری در طول زمان و یا در طول دوره های تخلیه، می تواند تغییر کند. به طور کلی هرچه عمق دشارژ در دوره های مختلف شارژ/دشارژ کمتر باشد، سیستم باتری قابل شارژ در مقابل این دوره ها تحمل و مقاومت بیشتری خواهد داشت.

 

اجزای فعال:

اجزای فعال در سلول ثانویه، مواد شیمیایی هستند که ماده فعال دارای بار مثبت و منفی را در الکترولیت تولید می کنند. بار مثبت و منفی از مواد مختلفی شاخته شده اند که در آن بارمثبت نشان دهنده کاهش پتانسیل و بار منفی دارای پتانسیل اکسایشی هستند. مجموع این پتانسیل ها همان پتانسیل استاندارد یا ولتاژ سلول باتری است.

در سلول های اولیه الکترودهای مثبت و منفی به ترتیب به عنوان کاتد و آند شناخته می شدند. اگرچه این قرارداد گاهی به سیستم های قابل شارژ مخصوصا سلول های  لیتیوم- یون که بر اساس سلول های لیتیوم اولیه هستند، اعمال می شود؛ ولی این کار می تواند موجب سردرگمی شود. زیرا، در سلول های قابل شارژ الکترود مثبت در زمان دشارژ کاتد است و در زمان شارژ آند، و این مساله به صورت معکوس برای الکترود منفی نیز وجود دارد.

باتری لپ تاپ:

باتری مورد استفاده در لپ تاپ ها امروزه پیشرفت های بسیار خوبی داشته است.معمولترین نوع باتری مورد استفاده در لب تاپ ها امروزه باتری های Li-ion هستند. دلیل این امر نیز بهبود انجام شده در این باتری ها در زمینه رفع مشکل اثر حافظه است. باتری های NiMH دارای اثر حافظه بودند که به مرور زمان باعث کاهش کارایی باتری می شد ولی در باتری های Li-ion این مشکل تا حدود زیادی رفع شده است و. بعلاوه، هنگام مقایسه باتری های با ظرفیت مشابه باتری های Li-ion سبک تر هستند. از آنجا که باتری های Li-ion این مزیت ها را نسبت به سایر باتری ها دارند معمولا قیمت آنها در بازار گران تر است. چند توصیه در رابطه با استفاده و شارژ اولیه لب تاپ به صورت زیر ارائه می شود:

هنگام خریدباتری لپ تاپ توجه داشته باشید که باتری لپ تاپ مقداری شارژ اولیه دارد و همچنین باید توجه داشت که فروشنده هنگام فروش برای تست دستگاه آن را برای شما روشن خواهد کرد. با توجه به نکات گفته شده بالا تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که پس از رفتن به خانه به همراه لپ تاپ جدیدتان آن را روشن کنید و اجازه دهید شارژ اولیه کاملا خالی شود. در واقع این مهمترین کار است و انچه در ادامه می آید توصیه هایی هستند که برای بالا بردن طول عمر باتری همیشه وجود دارند. و اما برای ادامه، یادآوری می کنیم که در باتری های Li-ion اثر حافظه تا حدود زیادی حل شده است ولی برای اطمینان توصیه می شود پس از وصل کردن باتری به شارژ(دقیقا بعد از خالی شدن شارژ اولیه)، اجازه دهید کاملا شارژ شود و سپس آن را از برق جدا کرده و تا زمانی که خالی نشده آن را به برق نزنید. در این جا توصیه های مربوط به اولین استفاده از باتری لب تاپ تمام می شود.

 یک مورد بسیار مهم در مورد باتری لپ تاپ رعایت نکته ای ظریف هنگام اتصال دوشاخه به برق است. حتما همیشه باید زدن دوشاخه به پریز برق آخرین کاری باشد که انجام می دهید به این معنی که ابتدا فیش خروجی آداپتور را به پشت (یا کنار) لب تاپ وصل کنید و سپس دو شاخه را به برق وصل کنید. متاسفانه بسیاری این نکته را رعایت نمی کنند که همین باعث آسیب به باتری لب تاپ می شود.

باتریهای قابل شارژ در طول فرایند شارژ جریان نسبتا بالایی را ازآداپتور ها می کشند لذا آداپتورها نیز این قابلیت را دارند که جریان بالا را تولید ودر این فرایند داغ می شوند، لذا داغ شدن آداپتورها در دستگاههای پرتابل از جمله نوت بوک امری عادی است و مشکلی محسوب نمی شود.

آداپتورهای نوت بوک این قابلیت را دارند که بنا به هماهنگی بین مدار شارژ مادربرد نوت بوک و خود، در هنگام شارژ کامل ،جریان خروجی مدار شارژ را قطع نمایند واین نکته در مورد خرید آداپتورهای اورجینال و قابل اطمینان بسیار مهم است زیرا در غیر اینصورت باعث آسیب دیدن دستگاه وانفجار باطری خواهد شد که ممکن است صدمات جدی در پی داشته باشند.

اگر قصد جدا کردن باتری را از دستگاه خود دارید حتما آنرا کامل شارژ نمایید و در مکانی خنک و دور از رطوبت قرار دهید. بدیهی است که استفاده نکردن طولانی مدت از باتری میتواند باعث از بین رفتن مواد شیمیایی و اصطلاحا فاسد شدن آن شود لذا اگر قصد جدا کردن آنرا دارید متناوبا آنرا مورد استفاده قرار دهید.

نوت بوکها این قابلیت را دارندکه اعلام زمان درصد دشارژ شدن باتریها را اعلام کنند وهمانطورکه قبلا توضیح داده شد آنرا طوری نتظیم کنید که موقع 10 درصد شدن مقدار باتری آنرا اعلام کند و دشارژ کامل نشود لذا در غیر اینصورت باعث جریان کشی زیاد از آداپتور شده که این موضوع نیز آداپتور دستگاه را بسیار داغ و همچنین خود باتری نیز گرم می شود که یکی از عوامل کاهش عمر باتری داغ شدن آن است.

 برای بالا بردن طول عمر لپ تاپ توصیه می شود که زمانی که باتری کاملا شارژ شده، برای مدت زمان طولانی دوشاخه به برق نباشد و گاها موقع استفاده یا خاموش بودن از نوت بوک ، همچنان به برق متصل نباشد.

معمولا موقع استفاده نکردن از نوت بوک ،مشاهده می شود که مقداری از شارژ آن کم شده است. این امر کاملا طبیعی بوده زیرا سلولهای شیمیایی در فرایند مرور زمان دالکترولیته شده و کم کم مقدار جریان ذخیره شده در آنان کاهش می یابد. از اینرو موارد بالا که باتری جدا شده از دستگاه باید متناوبا مورد استفاده قرار گیرد، توضیح داده می شود.

اگر باتری را از نوت بوک خود جدا کرده اید به هیچ عنوان موقع وصل بودن آداپتور به دستگاه (  چه دستگاه روشن باشد چه خاموش) باتری را به نوت بوک وصل نکنید زیرا معمولا باتری نوت بوکها در بایوس نوت بوکها شناخته میشوند ودر صورت روشن بودن دستگاه اطلاعات بایوس تحت تاثیر قرار گرفته که خاموش شدن کامل دستگاه به علت پاک شده بایوس امکان دارد.

این نوشته در آموزشی منتشر شده است، اگر می خواهید این نوشته را به حافظه مرورگر بسپارید اینجا کلیک کنید.

by سحر حسینی